Kategorie
Turystyka

Kamper – swoboda i komfort jednocześnie

Czy marzyłaś kiedyś o podróży w trakcie której nie będzie Cię ograniczało miejsce noclegowe, a każdy poranek może rozpoczynać się od innego widoku za oknem? Czy chciałaś zwiedzić kiedyś co najmniej kilka ciekawych miejsc w trakcie jednego, niekoniecznie długiego urlopu? Czy myśl o tym, że codziennie możesz kłaść się spać w innym kraju, aby następnego ranka ruszyć w dalszą podróż sprawia, że czujesz ekscytację? Jeśli na którekolwiek w powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco do z pewnością powinnaś zainteresować się samochodami kempingowymi.

Czym jest samochód kempingowy?

Kampery – bo tak najczęściej nazywać będziemy pojazdy kempingowe – to samochody które zostały zabudowane w taki sposób, aby zapewnić nocleg i komfortowe zakwaterowanie podróżującym nimi osobami. Nowoczesne kampery nie tylko posiadają wygodne łóżka, ale są bardzo bogato wyposażone – lodówka, kuchenka gazowa, telewizor, łazienka z niewielkim prysznicem, to praktycznie standard, a nierzadko można spotkać się z urządzeniami służącymi do ogrzewania lub klimatyzacją i wieloma innymi udogodnieniami. W każdym razie udając się w podróż co najmniej średniej klasy kamperem możemy obecnie oczekiwać standardu niedobiegającego od przynajmniej przeciętnego hotelu.

Co potrzeba aby podróżować kamperem?

Oczywiście niezbędny będzie nam sam pojazd. Koszt zakupu dobrze wyposażonego kampera może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Do tego dochodzi koszt garażowania, serwisowania i wszystkie inne niezbędne opłaty jak ubezpieczenie czy coroczny przegląd techniczny. Właśnie dlatego zdecydowanie korzystniej jest wynająć samochód kempingowy na czas urlopu. Obecnie firmy zajmujące się wypożyczaniem kamperów oferują bardzo atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Spora konkurencja sprawia, że jakość usług jest bardzo wysoka – możemy oczekiwać nowoczesnej i zadbanej floty, a także bonusów na przykład w postaci darmowej nawigacji, grilla czy innych udogodnień. Dobra wypożyczalnia kamperów na Śląsku to ProCamp Silesia – polecam!

Zdecydowana większość kamperów spełnia wymagania techniczne które pozwolą nam prowadzić je posiadając prawo jazdy kategorii B – czyli standardowe dla samochodów osobowych. Jeśli nigdy nie miałaś okazji jeździć większym samochodem to warto wypożyczyć dzień wcześniej i potrenować na jakiś większym parkingu albo placu. Na pewno szybko uda się opanować manewrowanie kamperem, bo nie jest to szczególnie skomplikowane i niewiele różni się od jazdy zwykłą osobówką.

O czym pamiętać wyjeżdżając w trasę?

Może się to wydawać oczywiste, ale z drugiej strony zaskakujące jest jak wiele osób myśli, że jadąc kamperem pasażerowie mogą przebywać w części sypialnej lub wypoczynkowej – niestety tak nie jest. Podczas jazdy każdy pasażer musi siedzieć na wyznaczonym dla niego miejscu i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Konieczne też jest takie ułożenie bagaży i przewożonych przedmiotów, aby w razie nagłego hamowania czy innego gwałtownego manewru rzeczy te nie przemieszczały się i nie stanowiły zagrożenia.

Dobrze jest tak zaplanować trasę aby zawsze kończyć ją na jakimś polu kempingowym albo innym parkingu przeznaczonym dla samochodów kempingowych. Co prawda kamper daje sporo swobody, ale zdecydowanie lepiej mieć podłączenie do prądu i bieżącej wody. Kupując winiety na autostrady sprawdźmy dokładnie jaki rodzaj winiety będzie odpowiedni dla kampera, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.

Dobrze zaplanowany wyjazd kamperem może naprawdę niezapomnianą przygodą – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jest to wyjątkowy sposób podróżowania, którego nie da się porównać z niczym innym. Łączy swobodę biwakowania z namiotem i jednocześnie zapewnia komfort porównywalny z tradycyjnymi kwaterami czy pokojami hotelowymi. Przy tym ceny za wynajem kampera są bardzo przystępne i na pewno wiele osób będzie mogło sobie na to pozwolić.