Kategorie
Zdrowie i Uroda

Podstawy saunowania

Zdrowotne właściwości saunowania znane są już od tysiącleci. Starożytne wykopaliska potwierdzają, że z tej formy relaksu i poprawy zdrowia poprzez ogrzewanie pomieszczenia gorącymi kamieniami korzystali starożytni Majowie i pierwotne ludy na każdym kontynencie. Dzisiaj korzystanie z saun staje się coraz popularniejsze. W zależności od źródła ciepła i sposobu jego przenoszenia istnieje kilka rodzajów saun – suche, mokre, łaźnie parowe i sauny infrared. Każda z rodzaju saun charakteryzuje się zarówno szczególnymi wskazaniami jak i przeciwwskazaniami do korzystania. Oto podstawowe z nich:

Sauna sucha to sauna w której temperatura dochodzi do 95º C, przy wilgotności poniżej 10%. Czas pobytu w takiej saunie, w zależności od samopoczucia powinien wynosić od 8 do 15 minut. Dedykowana jest osobom z napięciem mięśniowym, reumatoidalnym zapaleniem stawów i astmą oskrzelową. Suche powietrze o niskiej wilgotności powoduje, że w trakcie jednego seansu możemy stracić nawet 300 kcal., łagodzi także objawy zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych oraz polecana jest osobom z uregulowanym nadciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazaniem jest natomiast choroba wieńcowa i niewydolność sercowo – naczyniowa, w tym stan do 6 miesięcy po zawale oraz ostry stan zapalny i jaskra.

Sauna mokra to sauna w której temperatura powietrza wynosi 70 – 80º C przy wilgotności około 30 – 40%. Podobnie jak w saunie suchej seans nie powinien przekraczać 15 minut. Obok wskazań podobnych jak w saunie suchej, w tej odmianie szczególnym wskazaniem są choroby skórne związane z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, w tym z łojotokiem. Rozszerzanie się gruczołów łojowych w saunie mokrej powoduje pozbycie się nadmiaru sebum. Przeciwwskazania do przebywania w saunie mokrej są identyczne, jak w przypadku san suchych.

Łaźnia parowa to pomieszczenie w którym temperatura powietrza nie przekracza 55º C, przy wilgotności dochodzącej do 95%. Wskazana jest przede wszystkim dla osób zmagających się z zapaleniem górnych dróg oddechowych, zapaleniem zatok oraz osłabionym układem immunologicznym. Przeciwwskazaniem są natomiast nieuregulowane choroby sercowo – naczyniowe, choroba wrzodowa oraz żylaki.

Sauna infrared czyli IR to sauna, w której ogrzewane jest nie otaczające nas powietrze, ale powierzchnię ciała do nawet 45º C poprzez zastosowania promienników podczerwonych. Polecana jest głównie osobom zmagającym się z bólem mięśni i stawów, w tym rwą kulszową. Sauna IR pomaga także chorującym na żylaki, hemoroidy, a nawet zmagającym się z niektórymi chorobami onkologicznymi. Przeciwwskazaniem do korzystania z tej sauny są stany zapalne z podwyższoną temperaturą, oraz aktywne choroby skóry.

Obok typowo zdrowotnych właściwości saunowania, nie sposób pominąć takich aspektów jak relaks, zmniejszenie napięcia i stresu co ma niebagatelne znaczenie w naszym życiu.